Akkor üsd a vasat, ha már kihült!

2025.02.18

Igen jól értetted, nem tévesztettem el. 

Tudom, ez furcsa, azonban nem kerítést kovácsolunk, hanem kapcsolatokat, amiknek nem tesz jót, amikor a harag tombol az egyik vagy mindkét félben. Próbáltál már értelmesen beszélni a gyerekeddel, amikor éppen dühöngött? Sikerült? Mit tapasztalsz, amikor a férjed szentségel, mert már megint az a hülye főnök:..? Jobb lett a beszélgetéstől vagy rosszabb? Mi is szokott a végeredmény lenni, amikor összeugrasz a kollégáddal és 150 decibellel próbálod meggyőzni az igazadról?

Pontosan tudjuk, már vagy 20 éve, hogy a nyugodj meg és társainál idegesítőbb mondatok a világon nincsenek.

Aztán persze használjuk, akár a nevelésről, akár egy kapcsolatról van szó.

Addig üsd a vasat, amíg meleg – szól a mondás. De mi van, ha a gyereknevelésben és az emberi kapcsolatokban ez pont fordítva igaz?

Tudom, eddig semmi újat nem hallottál, hiszen te mindezt tudod… Akkor vajon miért ordítasz a gyerekeddel, miért veszekszetek a férjeddel, és miért áll neki két idióta a sztrádán emberkedni?

Egy kis Behaviorizmus- viselkedéslélektan-: 

"WATSON vizsgálatai 1900-ban hangsúlyozták, hogy a pszichológia legfontosabb vizsgálati tárgya a viselkedés. A behaviorizmus az ember viselkedésének tanulmányozása kapcsán abból indul ki, hogy léteznek ingerek, amelyek változást idéznek elő a szervezetben, léteznek válaszok, amelyekkel az élőlények reagálnak. Az elhízás és az agresszió vizsgálatánál arra a következtetésre jutottak, hogy többen bizonyos környezeti ingerek következtében esznek túl sokat, illetve az agresszív viselkedésre adott közömbös, ráhagyó válaszok, megerősíthetik az adott viselkedést, vagyis ha az agresszivitásra nem reagálunk semmilyen módon, valójában helytállónak tartjuk, elfogadjuk és helyeseljük azt.

A behaviorizmusban a tanulás viselkedésváltozás.  A tanulás, mint kondicionálás arra törekszik, hogy bizonyos helyzetekben, azonos feltételek fennállása esetén (kondíciók esetén) bizonyos fajta válaszokat váltson ki. Az emberi viselkedés esetén a válaszokat idegrendszerünk alacsonyabb szintjéről indítjuk a gerincvelő segítségével, ezek az un. reflexek. A behaviorizmus legjelentősebb eredménye a tanulás mechanizmusainak leírása volt.

A tanulás gyakorlás eredményeképpen létrejövő viselkedésváltozás.

Négyféle tanulást különböztetünk meg: „

1.Habituáció: a legegyszerűbb tanulási forma, az élőlény megtanulja figyelmen kívül hagyni azokat az ingereket, amelyek ismerősek számára, illetve nincs rájuk nézve következményük. Pl. egy bizonyos idő elteltével nem halljuk az óra ketyegését. „

2.Klasszikus kondicionálás: amikor az élőlény azt tanulja meg, hogy bizonyos ingert, nagy valószínűséggel követ egy másik. Pl. a csecsemő számára a cumisüveg a teát vagy a tejet jelenti. „

3.Operáns kondicionálás: amelyben az élőlény megtanulja, hogy a válasz következményekkel járhat. Pl. ha a gyermek rossz jegyet kap az iskolában, szülei megbüntethetik. „

4. Komplex tanulás: asszociációk kialakítását, összefüggések megértését, vagy mentális térkép készítését jelenti."( Bodnár Gabriella – Simon Péter A viselkedés pszichológiai alapjai)

Miért lényeges ezt nekünk, szülőknek tudni?

Amennyiben a hibás viselkedést nem jelezzük semmiféle módon a gyermekünk számára, akkor megerősítjük akaratlanul is a viselkedési módot. Viszont egy dühöngő gyerekkel nem tudsz értelmesen beszélni.

Mit tehetsz? – Amíg kicsi, leültetheted egy sarokba, egy padra bárhová, mintegy kivonva a szituációból, azonban sok esetben ez nem vezet eredményre. Elmesélem én mit csináltam egy utcai szituációban:

Ismeritek Artúrt a kutyusom? Ő egy birkatürelmű skót juhász, aki szinte minden tréningemen, foglalkozásomon ott van. Több gyerek a segítségével tanulta meg, hogy a kutyák barátságosak és nem kell félelemmel reagálni minden ebre, amelyik megjelenik a 10 méteres környezetünkben.

Artúrral baktattam haza éppen egy jó hosszú sétából, egy kellemes, napos délután. Éppen akkor értünk a buszmegállóba a Balatoni úton, amikor a busz beállt. Kicsit megálltunk, hogy az utasokat ne akadályozzuk, amikor is tőlünk kb. 5 méterre egy olyan 7 éves forma kissrác kezdett el sikítva hisztizni…A békésen álldogáló Artúrra mutogatva a gyerek olyan hisztit levágott, hogy csak lestem. Volt abban minden, hogy megharapja, hogy fenevad meg hogy segítség…

Egy ideig bírtam cérnával, de az én türelmem is véges… Amikor már csak ők és egy fiatal pár maradt a megállóban, közelebb mentem a kutyámmal. Ránéztem a visító gyerekre és rémült arcot vágva felugrottam a megállóban lévő padra: Segítség gyerek! - felkiáltással. A kissrácban a levegő is megállt. Abbahagyta a visítást és felszállt a buszra az anyukájával. A fiatalok fuldokoltak a nevetéstől, én meg kaján vigyorral leszálltam a padról és mentünk tovább.

Tudjátok nagyon egyszerű egy gyereket kibillenteni a helyzetéből, csak kell hozzá némi merészség, és persze nem szabad törődni a környezet esetleges rosszallásával.

A gyerekek sok esetben olyan érzelmekkel küszködnek, amikkel a szülők még azonosulni sem tudnak már. Elveszett a sok "nevelésben" az emlék.

Pedig ha felidézed a gyermekkorod igen sok mindenre kaphatsz magyarázatot. Emlékszel, amikor gyerekként valamit rosszul csináltál, és a szüleid AZONNAL lecsaptak rád? Akkor, amikor te még épp küzdöttél a saját érzéseiddel?

  • Lehet, hogy dühös voltál, mert elvettek tőled valamit...-
  • Lehet, hogy sírtál, mert nem értetted, miért lettél bajban...-
  • Lehet, hogy csak szégyenkeztél, mert mindenki téged nézett...

És ahelyett, hogy segítettek volna megérteni, mi történt, jött a kiabálás, a büntetés vagy a letorkolás. És te?

Védekeztél.

Visszaszóltál.

Vagy megsértődtél.

Vagy épp megtanultad, hogy elrejtsd az érzéseidet.

Aztán felnőttként észre sem vesszük, hogy UGYANEZT tesszük a gyerekeinkkel.

  • Kiabálunk, amikor még forrnak az indulatok.-
  • Megpróbálunk rendet tenni, amikor a gyerek még csak küzd a saját érzéseivel.-
  • Azonnali megoldást akarunk, pedig akkor, abban a pillanatban nem a tanulás zajlik, hanem a harc.

De mi lenne, ha várnál? Ha előbb hagynád, hogy leülepedjen a helyzet?
Ha előbb segítenéd a gyerekedet megérteni a saját érzéseit – és csak aztán jönne a tanulság?


Az ECHO programban pontosan ezzel dolgozunk. Hogyan kezeld a konfliktusokat úgy, hogy a gyereked valóban meg is értse, amit mondasz – ahelyett, hogy csak a kiabálásodra emlékezne.

Ha szeretnéd, hogy a gyereked ne féljen tőled, hanem valóban figyeljen rád – keresd fel   és nézd meg, hogyan segíthet neked az ECHO